Protetyka

Wskazania do odbudowy protetycznej zębów

Bardzo często spotykamy się z pytaniami pacjentów o to jak zabezpieczyć mocno zniszczony ząb. Zwłaszcza gdy już doszło do odłamania własnych tkanek zęba, lub gdy zęby są mocno starte, zniszczone, są po leczeniu kanałowym lub gdy po prostu nie podoba się ich kształt lub kolor. Często zbyt pochopnie podejmuje się decyzję o wykonaniu koron lub mostów, bo w wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie małoinwazyjnych licówek, inlay’ów, onlay’ów lub po prostu oczyszczenie i wybielenie zębów. Natomiast gdy już dojdzie do tak rozległego ubytku tkanek zęba, lub gdy istnieje ryzyko odłamania niepodpartych zębiną części szkliwa, wtedy decydujemy o rodzaju korony zabezpieczającej ząb. Jest wiele różnych rozwiązań materiałowych i technik wykonania koron na zęby.

Przede wszystkim należy zadecydować, czy pracę protetyczną chcemy mieć podpartą o podbudowę metalową, czy nie chcemy mieć żadnego metalu w ustach, a może właśnie zależy nam na pozytywnym działaniu stopów złota stomatologicznego, które pokryte porcelaną niczym nie przypomina „metalowej korony”? Jak wielu jest pacjentów, tak wiele jest aspektów, jakie są dla każdego istotne. Dlatego w Dental Premium maja Państwo możliwość wybrania spośród wielu rozwiązań protetycznych takie, jakie niesie dla Państwa najwięcej korzyści. Zachęcam do zapoznania się z nimi na bezpłatnej wizycie konsultacyjnej w naszym gabinecie.

Korona Cyrkonowa

Korony na zęby własne pacjenta mają za zadanie ochronić twarde tkanki zęba przed odkruszeniem lub złamaniem. W szczególności takie rozwiązanie ma zastosowanie gdy ząb jest z wieloma rozległymi wypełnieniami, jest po urazie lub uległ osłabieniu i przebarwieniu po leczeniu kanałowym. Aby sprostać wymaganiom estetycznym i jednocześnie mieć pewność trwałości stosuje się korony na podbudowie z Tlenku Cyrkonu. Tlenek Cyrkonu ma również zastosowanie w wielopunktowych mostach gdzie kilka zębów utrzymuje cały łuk zębów-co świadczy o jego wytrzymałości. Tlenek Cyrkonu jest materiałem znanym już od 40lat, więc jest materiałem pewnym i sprawdzonym. Prace protetyczne wykonane w tej technice są odbudową ceramiczną najwyższej klasy, a ponieważ podbudowa Cyrkonowa może mieć kolor naturalnego zęba nie jest problemem ucharakteryzowanie jej tak, aby do złudzenia wtapiała się w otoczenie zębów naturalnych. Dodatkowo prace na Tlenku Cyrkonu są bardzo precyzyjne, bo model zębów jest skanowany i projektowany przez technika w komputerze, a następnie frezowany w specjalnym urządzeniu w centrum frezowania. Takie prace są bardzo szczelne i można powiedzieć że wykonane z mikroskopową precyzją.

Most

W przypadku braku pojedynczego lub kilku zębów, możliwe jest uzupełnienie ich konstrukcja opartą o zęby sąsiednie. Jest to praca cementowana na stałe i niezdejmowana przez pacjenta np. w celu czyszczenia. Most jest wysoce komfortowym rozwiązaniem umożliwiającym funkcjonowanie pacjenta jak przed ekstrakcją zęba. Oczywiście dowieszenie brakujących zębów do tych obecnych w jamie ustnej wymaga oszlifowania zęba, jako elementu retencyjnego. Z tego względu, gdy zęby sąsiednie nie mają żadnych wypełnień ani ubytków zaleca się odbudowę utraconego zęba przy pomocy implantu.

Licówki

Licówka to najbardziej zaawansowana metoda odbudowy estetycznej zęba. Pozwala na zmianę koloru i kształtu zarówno zębów górnych jak i dolnych. Nie wymaga oszlifowania zębów na całym ich obwodzie jak jest to konieczne w przypadku koron. Licówka jest cienkim płatkiem porcelany zacementowanym na zębie przy pomocy bardzo trwałego cementu, który powoduje, że staje się ona trwałym elementem zęba.

Inlay, onlay, overlay

Pierwsze zetknięcie z takim słowem? Jak to możliwe? Przecież ten rodzaj odbudowy powinien być bardzo rozpowszechniony. Preparacja zęba pod inlay prawie nie różni się od przygotowania zęba do wykonania wypełnienia i pozwala na zachowanie dużej ilości własnych tkanek. Jest małoinwazyjną alternatywą dla koron i może być wykonywana dla zębów bocznych, które dawniej skazywane były na bezpowrotne oszlifowanie pod korony.

Aby wykonać inlay/onlay/overlay należy przesłać do pracowni informację o zakresie preparacji zęba i jego kolorze oraz cechach charakterystycznych, takich jak przezierność, obecność starć, transparencja, niekiedy przechodzenie odcieni zęba w ciemniejsze przy szyjce. Na bazie wykonanego wycisku w pracowni wykonywany jest model zęba i modelowana jest praca protetyczna o opisanych cechach. Następnie na wizycie, po zdjęciu odbudowy tymczasowej na specjalny klej wcementowuje się brakujący fragment zęba. Teraz pacjent w pełni może cieszyć się możliwością gryzienia, bo tak odbudowany ząb ma kształt anatomiczny z wyprofilowanymi punktami stycznymi i bruzdami i guzkami na powierzchni która rozciera pokarm. Dodatkowo lepiej rozkładają się siły żucia, co zapobiega odłamywaniu się pozostałych ścianek zęba. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest odbudowanie także zębów żywych, które uległy zniszczeniu lub wcześniej był w nich amalgamat.

Protetyka ruchoma

Przy rozległych brakach w uzębieniu jeśli pojawiają się przeciwwskazania do zabiegów implantologicznych a wykonanie mostów nie jest możliwe ze względu na brak odpowiednio zdrowych filarów, wtedy wykonuje się protezy ruchome. Są to odbudowy oparte bądź o precyzyjne zaczepy ulokowane na pozostałych zębach- takie jak klamry, zasuwy czy zatrzaski lub wykonane jedynie w formie podstawowej jako haczyki. Protezy dzielimy na te elastyczne lub twarde akrylowe. Możemy oczywiście dopasować do nich różne odcienie i kształty zębów, tak aby jak najbardziej zbliżyć się naturalnością do zębów własnych pacjenta.